10 Şubat 2009 Salı

Kovanları Birleştirme

7 şubat günü hava gayet güzeldi ve kovanlarımı kontrol ettim.20 kovandan 10 tanesinde yumurta faaliyeti başlamış,bazılarında da ilk yavrular dünyaya gelmişler..Ocak 15 gibi yumurta faaliyetine başlanmış demektir.Ancak bal ve arı durumu iyi olan kovanların anası hala yumurtaya başlamamış.Demekki bunlar zamanın gelmediğini biliyorlar.Burada şubat ayında görülmemiş sıcaklar oldu.20 dereceleri gördük.
Bu kış hiç yumurtayı kesmeyen iki kovanımdan birinin mevcudu tamamen bitti.Sadece ana arıyla 15-20 tane arısı kaldı.Diğerininde sonu yaklaşmış gibi.Buna güçlü bir kovandan arı vermeyi düşünüyorum . Ama anaları bir türlü kabul ettiremiyorum bu yüzdende arı ilave ettiğimde yine ana arıyı öldürmeye çalışacaklar bunun önüne nasıl geçeceğim.
Geçen yıl mevcudu iyi olmasına rağmen bal yapmayan bir kovanımın anasını ırkı iyi olan ve ağustosta elde etmiş olduğum anayla değiştirdim.Bu anaların ikisinide kafese alıp ikinci gün yaşlı anayı kovanın içerisinden aldım ve ertesi gün genç anayı saldım sorunsuz bi şekilde kabul etti ve dün baktığımda yumurta atmaya başlamıştı.
4 kovanı ikişerli olarak birleştirdim birinin anasını öldürüp içine attım sonra koku verdim.3-4 saat sonra yanındaki arıyla birleştirdim.Arılar hiç sorunsuz uyuşurken anasız kovandan verdiğim arılar hemen bu kovanın anasına saldırdılar.Bende mecburen kafese aldım.İki gündür anayı kabul etmediler.Anayı kafesten çıkarıp salınca yine ananın üzerine saldırıyorlar.Anaya bal sürdümm belki yaladıktan sonra alışırlar diye ama yine olmadı..Ana hala kafeste nasıl kabul ettireceğim bilemiyorum.Kovanda da bir iki çerçeve arı anca var .Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim...
Aynı husus diğer birleştirdiğim arılarda da oldu o anayıda dün kafese aldım.Neden kabul etmediklerini anlamadım.Analar genç ve döllü .Bir tanesi bu sezon yumurta atmaya başlamıştı.
Ve bu değiştirme ve birleştirmelerden sonra anaları öldürmeye kıyamadım (biri hariç) şu anda elimde hiç bi işe yaramayan 3 tane ana var ..

2 yorum:

  1. analar genç ve dölü ama işçi arılar yaşlı o yüzden ana arıyı çok üzun süre kafeste tut ve saldığında bütün arıların üzerine fiskiye ile şurup püskürt dediğim gibi ana arı kafeste 6 gün gibi kalsınve kokuda kullanma ana kendi kokusu ile kovana hakim olmaya çalışsın

    YanıtlaSil
  2. Tamam Asım Abi bugün 3. günündeler hava yağmurlu zaten hiç dokunmuyorum hava açınca açarım kafesi inşallah kabul ederler.Bir tanesini kabul ettirdim iki günde ama bunlar etmedi.Bekleyeip göreceğiz artık.

    YanıtlaSil