17 Şubat 2009 Salı

Arılarımızın durumuuu

Kovanlarıımızın 14 şubattaki durumları gayet iyiydi.Ve ilk arılar gözlerden çıkmaya başlamıştı.Geçen yıl ilk yavruların çıktığı tarih 10 marttı bu yıl ise tam bir ay erken başladı yavru faaliyetleri.En güçlü kovanımda 3 çerçevede yavru var 3-4 kovanımda ise hala ana arı yumurta atmaya başlamamış.Aşağıdaki fotoğraflar en iyi kovanımdaki kapalı yavru durumu görülmekte.

8 kovanıma şurup vermek durumunda kaldım 1/2 oranında katı şerbet yapıp poşetlerle verdim.Ama iki gün geçti aradan ve havalar soğudu.İnşallah verdiğim şerbet olumsuz bir duruma yol açmaz .Geçen yazımda belittiğim ana arılarımı sorunsuz bir şekilde kabul ettirmeyi biraz zor olsada başardım.Ana arılarımızı 3 gün kapalı şekilde kafeste beklettim 4. gün kek bölmelerini açtım ve 5. günün sonunda arılar anaları kafesten çıkarmış ve gayet güzel bir şekilde kovan içerisinde dolaşıyorlardı.Ertesi günde hemen yuymurta faaliyetine başladılar.

Anaların birini ben arılar kek kısmını bitirmeden çerçeve üstüne koydum ve sorun olmadığını görünce kapadım ve gayet sağlıklı bi şekilde faaliyetinme başladı.Bu da yeni ana arıyı kabul ettirmede uyguladığım bir yöntem.. Bu yöntemi uygulayan oldumu bilmiyorum ama gayet başarılı bir yöntem.Hem anarı yumurta atmya başlıyor hemde kokusunu daha iyi yayır kovana.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder