30 Mart 2008 Pazar

Köydeki Arılarım

Dün, köyde bıraktığım 6 kovanı kontrol etmek için dayım ve iki akrabamla birlikte köye gitmek için sabah 6 da yola çıktık.Hava gayet güzeldi.Köyümüze gitmeden 10 km aşağıdan yollar kapalı olduğu için yolun geri kalanını yürüyerek gitmek zorunda kaldık.Benimde sırtımda 7 kg kek ve yiyeceğimiz vardı. kış boyu uzun mesafeli yürüyüşler yapmadığımız için aşırı derecede yorulduk.Tabi yürüdüğümüz yolların bazı kısımlarında çığlar vardı yürüyüşümüzü daha da zorlaştırdı.Ama arılarımın durumunu çok merak ettiğim için yorgunluk falan vız gelirdi.
Nihayet Köye yaklaştık sabah güneşi alan yerlerde kar çok az var ama geç alan yerlerde oldukça fazla.Yinede bu tariha göre oldukça az..

10 kmlik bir yolculuktan sonra bizimkiler iyice yorulmuşa benziyorlar.


Artık köy göründü...Tahminlerimizden de az kar var ve oldukçada kurak acil yağmura ihtiyaç var.Eğer böyle kurak hava devam ederse bu yıl balda olmayacak gibi.

Köye vardığımızda ilk işim arılara gitmek oldu.Köyde ayıların ulaşamayacağı ve giremeyeceği uygun yerimiz olmadığı için arıları farklı yerlere koymak zorundaydım.3-2-1 şeklinde dağıtmıştım.İlk olarak üç taneyi koyduğum yere gittim ve mutlu son arıların muhteşem bir şekilde çalışıyorlardı.Bunlarda kayıp çok şükür yoktu.Sonra diğerlerine baktım neyseki onlarda da ölen yoktu.Hava biraz rüzgarlı ama sıcaktı.Tabi arılar kapalı yerde oldukları için rüzgardan etkilenmiyorlar.
Hemen, kovanların keklerini vermek ve genel durumlarını bakmak için hazırlandım.
İlk Önce evin çatısında olan iki kovanı kontrol ettim bir tanesi ekim ayında vermiş olduğum keki tamamen bitirmişti diğeri ise çok az yemişti.ikisinde 10 çıtasında arı görünüyodu.Birinin kekinin çoğu hala durduğu için 2 kg kekin 1,5 kg'mını birine diğer yarım kg'mınıda öbürüne verip kapattım.Altta olanda keki tamamen bitiren kovandan bir görüntü.


Bunlardan Sonra diğerlerini kontrol ettim durumlar çok iyi İnşallah bundan sonra hava koşullarında bir anormallik olmazsa 1 ay içerisinde kat atarım.Tabi o zamana kadar çoktan katlık olurlar ama altlarını tam doldururlar katlarını öyle atarım.Tabi bende köye bir ay sonra anca giderim.O zamana kadar verdiğim keklerle idare edecekler.Ama kovanlarda bal var zaten çerçeve çıkarıp bakmadım ama üstten belli oluyordu.Bugün Sabah 7:30 da rakım 2500 de arılar sahilde olandan çok daha iyi çalışıyorlardı. Çünkü saat 3 gibi köyden döndük sahildeki kovanlarda arı girip çıkmıyordu.Bunun için arıları bir kaç gün içinde iç kesimlere götürmeliyim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder